top of page
34556.PNG
5675_edited.png

Bemutatjuk a „Nagyik vs. Mesterséges Intelligencia”
(Grandmas vs. AI) programot

face-face3.png

„Nagyik vs. Mesterséges Intelligencia”

Te kire hallgatsz szívesebben? A nagymamádra vagy a mesterséges intelligenciára? Kinek a javaslatát fogadnád el egy adott élethelyzetben? Nagyszüleid életbölcsességeit vagy az MI által közvetített megoldásokat? Mire támaszkodnál egy hétköznapi vagy éppen egy szakmai döntés előtt? Elődeink által megfogalmazott - néhány esetben évszázados – tapasztalatokra vagy az MI adatbankjából aktuálisan kinyert javaslatokra?


Bárhogy dönthetsz. Akár kereshetsz más megoldásokat is persze.


Azonban az egyik nagy különbség, hogy amíg utóbbiak egyre inkább elérhetőek, előbbiek – a rohanó világunkban – kezdenek eltűnni, azok összegyűjtésére nem volt igazán példa. Szemben például a – híres emberek gondolatait feldolgozó – idézetgyűjteményekkel vagy a szólásokat és közmondásokat, esetleg népi bölcsességeket rendszerező könyvekről, honlapokról.


Holott úgy véljük, hogy nagyszüleink bölcsességei életünknek, világunk tudáskészletének értékes elemei, egyfajta különleges gondolkodásmód- és életvitel-látleletek, amelyeket meg kell tudnunk őriznünk a jövő számára, hogy akár a következő generációk is tanulhassanak belőle, alkalmazhassák azokat.


Éppen ezért arra vállalkoztunk, hogy Magyarországról elindulva a világ számos pontján átlagemberekkel és hírességekkel, első körben saját barátainkkal, ismerőseinkkel, családunkkal, később mindenkivel, aki szívesen csatlakozik a programhoz, összegyűjtjük nagyszüleink bölcsességeit. Legyen szó bármiről – akár sikerről vagy kudarcról, nehéz élethelyzetekről, szerelemről vagy boldogtalanságról, örömről vagy szomorúságról gazdálkodásról, speciális szituációkról vagy mindennapokról, vagy éppen jellemről, közösségről, érzelmekről. Egy-egy nagyszüleinktől származó gondolat akár az egész életünket megváltoztathatja. Támogathatja boldogulásunkat és boldogságunkat, vagy akár vigaszt nyújthat kilátástalan helyzetünkben.... és ez ennek a programnak az ereje.


A gyűjtött anyagot – azok átnézését követően – egy felületen publikáljuk, egyfajta „bölcsességbankként” közkinccsé tesszük, majd különböző tudományos színtereken és módszerekkel feldolgozzuk, újrahasznosítjuk azokat. Később a tudáselemeket, kapcsolódó metaadatokat, információkat és meghatározható érzelmeket összekapcsoljuk a mesterséges intelligencia működésével. Megnézzük, hogy a gép mennyit és hogyan értelmez a bölcsességekből, illetve az ember mit tud kezdeni a gép „bölcselkedésével”, azaz a kiterjesztett tudáselemekkel és gondolatokkal. Összeségében az a fő kérdés (és mi ezen dolgozunk), hogy hogyan hasznosítható, örökíthető át ez a különleges tudás.


A projekt első részben tehát azt tűzte ki célul, hogy összegyűjtse nagyszüleink olyan gondolatait, amelyeket mi, unokák is többször megidézünk. A program ezen örökségvédelmi részének a lényege a XXI. században alkalmazható tudás vagyon kinyerése és alkalmazhatósága. (A munkánk folytatásaként az alkalmazhatóságot támogatja majd a tartalom több szempontú és irányú megközelítése, például az új felhasználók és a tudományos bizalmi indexálás is.)

A gyűjtött gondolatok sok esetben megmosolyogtatóak, míg némelyik akár menedzserirodalmi idézetként is megállná a helyét, vannak köztük igazi bölcseletek és aranyigazságok és előfordulnak köztük egymásnak ellentmondóak is. Talán olyan is akad, amelyik ma már nem is bizonyul feltétlenül igaznak. Ám ezekhez mégis jobban kötődünk a közvetítő személyek miatt, mint például egy szóláshoz, közmondáshoz. A program mögött álló két legfontosabb tényező: az alkalmazhatóság és a bizalom.
 

Szintén cél egy interdiszciplináris tudományos vizsgálatsorozat is. Mivel a program hétköznapi megközelítésben arról is szól, hogy miként képes az emberi bölcsesség és az öröknek gondolt tudás felvenni a versenyt a mesterséges intelligenciával (MI-vel). Még akkor is, ha jelenleg ezek nem versenyeznek egymással és nehéz elképzelni, hogy egy hétköznapi döntésünk előtt az MI segítségét kérnénk, ahogy azt is, hogy egy adathalmaz elemzésekor nagymamánk élettapasztalata lenne a legjobb eszköz.

A program ezen része a lehetőségek sokszínűségről, azaz a megoldáshoz szükséges változókról, azok komplexitásáról, és végső soron
a jó megoldás kiválasztásáról, azaz a döntésről szól.


Harmadrészt mivel a programhoz bárki csatlakozhat, mindenkinek lehetősége van „emléket állítani” saját nagyszüleinek.  Célunk tehát nem csupán a bölcsességek megörökítése, hanem az ahhoz köthető egyéneké is. Így sokkal személyesebbé válik a program és személyesebbé válnak a megidézett gondolatok is. Ráadásul a korosztályos olló is tágra nyílhat még élő nagyszüleink nagyszüleinek gondolatai révén akár 19. századi életbölcsességekkel is találkozhatunk majd, elmenthetjük azokat magunknak és a jövő generációinak. Leegyszerűsített megközelítésben és az MI szemszögéből a bölcsességeket megküldők, illetve a nagyszüleink is egyfajta „tudásdonornak” tekinthetők. Azonban tudományos szempontból a bölcsességek forrásai nem passzív változók. Hiszen a forrásoktól, forrásokból, a tudásdonoroktól kaphatunk olyan többlet információkat a bölcselet (tudás) alkalmazásáról alkalmazhatóságáról is. Ezért a kutató munkánk egyes irányai ezekre a részletekre is kiterjednek.

face-face3.png
wise.png

Végül pedig bízunk abban is, hogy a nagyszülők bölcsességei e gyűjtésnek köszönhetően nemcsak nem merülnek feledésbe, hanem
az MI is „felfedezi magának” ezeket és a jövőben akár használja is, hivatkozik rájuk.


Úgy is fogalmazhatunk, hogy „barátsággal” közelítünk a Mesterséges Intelligencia felé. Arra vállalkozunk, hogy nagyszüleink emlékeivel, tudásával, problémákra adott válaszaival pozitívan formáljuk a valós és a digitális világot. Ezáltal megpróbáljuk
– közösen – kialakítani a Mesterséges Intelligencia humán arcát. Tudományos megközelítésben tehát ez a program egy interdiszciplináris, humán örökségvédelmi és egyben digitális tudásmenedzsment program.


A program alapja, hogy első körben a saját környezetünkből, később a nagyvilágból összegyűjtjük nagyszüleink azon okos gondolatait, intelmeit, irányító és támogató szavait, tanácsait, röviden bölcsességeit, amelyek egy-egy pillanatban hatékonyan segítették átélni, feldolgozni az élet egy-egy pillanatát, történését, segíttettek önmagunknak vagy másoknak egy-egy döntésben.


Hogy ki, mivel, milyen téma érintésével járul hozzá a bölcsességek összegyűjtéséhez, előre nem tudjuk és nem is kívánjuk befolyásolni a kiválasztást, sőt a témafelvetést sem. Pont ez a program egyik lényege: ahány ember, annyi gondolat, megannyi megoldás és életstratégia. Ugyanakkor valószínűsítjük, hogy lesznek ellentétes és ütköztethető gondolatok is, amelyek kihívásokat is jelenthetnek majd értelmező munkánkban.


A mi dolgunk – a gyűjtőmunkát követően – a Mesterséges Intelligencia segítségével ezen tudások elemzése, minél hatékonyabb alkalmazása, újragondolása és hasznosítása lesz. Tehát nemcsak tároljuk és bemutatjuk az összegyűjtött anyagokat és információkat, hanem terveink szerint a mesterséges intelligencia és tudós kollégáink bevonásával értelmezzük, csoportosítjuk és indexáljuk az adatokat. A lehető legtöbb használható és pontosan értelmezhető tudást szeretnénk kinyerni a beérkező szöveges tartalmakból.


A beérkező tudáselemeket különböző módszerekkel, különböző megközelítésekben – például élethelyzetekhez, kulturális eseményekhez kapcsolva, nemzetközi összehasonlítást végezve stb. – más-más tudományágak bevonásával újra értelmezzük és oktatási céllal is felhasználjuk. Emellett az eredményeket (és természetesen a „bölcsességbankot”) közkinccsé tesszük és a digitális világban egyfajta örökségként megőrizzük.


Már eddig is több megszólított szakértő és kutató jelezte, hogy szívesen fogadná és feldolgozná az összegyűjtött adatokat. Többek között történészek, filozófusok, matematikusok, pszichológusok, szociológusok, antropológusok, írók és alkotóművészek is szemezgetnének és kutakodnának ezekben a gondolatokban. Továbbá azt is látjuk, hogy az üzleti világnak is szüksége van azokra a stratégiai – gondolati – erőforrásokra, amelyeket a régi idők bölcsességei magukban rejthetnek.


A kutatási program pilotja már 2023 tavaszán megtörtént, a program megvalósítóinak családi, ismerősi s egyetemi környezetében.
Több száz bölcsesség és gondolat, azok tartalmi érdekességei és formái, az open MI eszközök visszajelzései, illetve a válaszadók pozitív visszajelzései sarkalták a programgazdákat a folytatásra.
Az első hivatalos szakasz, a gyűjtés és az elemzési munka megkezdése 7 hónapig, 2023. júniustól 2024. januárig tart. Ez idő alatt várják a tehát a bölcsességek beérkezését.


Ha valaki úgy gondolja, szívesen csatlakozna ehhez a tudásörökségi programhoz, van olyan „nagyszülőktől örökölt gondolata”, amivel támogatná a programot, amit megőrizne a jövő generációi számára, ezzel is segítve utódaink boldogulását, kérjük, írja meg nekünk. Mindemellett, ha úgy érzi, hogy egy digitális emléket állítana nagyszüleinek vagy azoknak, akik bölcsességét megosztaná másokkal, akkor írja meg, hogy kitől és honnan származik a megosztott idézet, szívesen hozzákapcsoljuk az értékes bölcsességhez, gondolathoz. …közben pedig természetesen nézze meg, olvasson bele az eddig összegyűjtött bölcsességek egy részébe is, amelyeken mindig el lehet gondolkozni.

bottom of page